Wiązary dachowe

BST-House on 2019-11-28

Wiązary dachowe Radom MiTek

Wiązary dachowe Radom pozwolą szybko i sprawnie zbudować wytrzymały dach. Gotowe elementy są przywożone prosto na plac budowy, gdzie wystarczy je tylko poskładać, co bardzo przyspiesza prace i eliminuje ryzyko popełnienia błędu.


Czym są wiązary w systemie kolczatkowym?

Połączenie tarcicy drewnianej ze wprasowaną w węzły stalową płytką, nazywamy prefabrykowanymi wiązarami. Wykonywane w wyspecjalizowanym zakładzie produkcyjnym, już jako gotowe elementy konstrukcyjne są dostarczone na plac budowy a następnie wbudowane w obiekt.

Dzięki precyzji projektowej i wykonawczej, proces produkcji wiązarów pozwala na bardzo oszczędne wykorzystanie zasobów materiałowych przy jednoczesnym zmniejszeniu czasu realizacji, zastąpieniu ciężkich stropów betonowych lekkimi gotowymi konstrukcjami drewnianymi, a także lepsze zorganizowanie przestrzeni użytkowej.


Co warto wiedzieć o wiązarach dachowych?

Wiązary dachowe Radom, do których zalicza się również popularne wiązary kratowe, powstają z drewna litego, a następnie łączone są specjalnymi płytkami kolczastymi, które zapewniają im bardzo dobrą wytrzymałość.

Technologia produkcji wiązarów dachowych jest coraz częściej wybierana w Europie i wkracza na polski rynek. Używane są między innymi w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, rolniczym, a także w domach szkieletowych.


Więźba z fabryki – oszczędność czasu i pieniędzy.

Tak w budownictwie jak i w życiu codziennym następują nieustanne zmiany. Coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. W coraz większym stopniu stosuje się specjalistyczne wydajne maszyny zastępujące drożejącą i coraz trudniej dostępną siłę roboczą.

Z takim właśnie procesem mamy do czynienia także w przypadku więźby dachowej. Wykonywanie drewnianej konstrukcji dachu ręcznymi narzędziami, na placu budowy przez rzemieślników-cieśli odchodzi do przeszłości.. Nadeszła era przemysłu ciesielskiego.

Technologie stosowane w fabrykach konstrukcji dachowych nie tylko pozwalają wykonać szybciej i precyzyjniej taką samą więźbę, jaką wykonywało się uprzednio ręcznie. Są też nowe rozwiązania. Jednym z nich jest przemysłowe wykonywanie konstrukcji dachu w elementach – wiązarach, które są potem dowożone na plac budowy i szybko składane w całość.

Stosuje się tu nowoczesny łącznik do prefabrykacji więźby – płytkę kolczastą. Jest to blacha stalowa z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wtłoczeniu w fabryce, na specjalistycznych prasach w dołożone do siebie elementy tarcicy tworzy mocne i trwałe połączenie.


Najważniejsze zalety wiązarów dachowych:

1. Szybki montaż.

Fabrycznie przygotowane elementy są dostarczane w określonym dniu na plac budowy i montowane w całość. Zazwyczaj jest to 1-2 dni pracy.

2. Porządek na placu budowy. Eliminacja ryzyka kradzieży.

W przeciwieństwie do starej metody wykonywania więźby, gdzie drewno jest składowane zazwyczaj tygodniami na budowie, wiązary są montowane niezwłocznie po dostarczeniu. Nieraz nie dotykają nawet ziemi, gdyż są ładowane dźwigiem z naczepy wprost na dach.

3. Duża oszczędność przez eliminację stropu betonowego.

Prefabrykowane wiązary pozwalają, zwłaszcza w domach parterowych, na wyeliminowanie kosztownego stropu betonowego. Niejednokrotnie jego koszty i inne związane z tym wydatki (wewnętrzna ściana nośna, ława fundamentowa, podciągi) dają oszczędności przekraczające kilkanaście tysięcy złotych.

4. Jednoznacznie określona gwarancja.

Dostawca więźby to „projektant, tartak, hurtownia okuć, sprzedawca impregnatu oraz cieślą w jednym”. Jest więc jednoznacznie określone kto odpowiada za ewentualne wady, kto udziela gwarancji. Gdy cieśla (ew. firma budowlana) wykonuje konstrukcję przez kogoś zaprojektowaną, z powierzonych przez inwestora materiału, często jest problematyczne kto gwarantuje prawidłowe wykonanie więźby.

5. Dokładna cena bez niespodzianek.

Ponieważ inwestor kupuje gotowy produkt, zna jego dokładną cenę. Gdy oddzielnie wynajmujemy cieśli, kupujemy tarcicę i materiały pomocnicze, możemy lepiej lub gorzej oszacować koszty. Inwestor nie musi się troszczyć o zakup drewna, zwykle nie będąc w tej dziedzinie profesjonalistą.

6. Gwarancja jakości drewna.

Zakład przemysłowy wykonujący masowo więźby kontraktuje dostawy materiału od sprawdzonych kontrahentów lub jest tartakiem i sam przygotowuje tarcicę dla swojej produkcji. Z mocy prawa producenci wiązarów podlegają certyfikacji i są poddani okresowym kontrolom przez uprawnione organy.

Kupując więźbę z fabryki otrzymujemy konstrukcję z drewna zgodnego z obowiązującymi w Polsce normami tj. suszonego oraz przesortowanego pod względem wytrzymałości. Stosowanie zaś materiału niedopuszczalnego do stosowania w budownictwie (tarcica bez znaku CE) może mieć w przyszłości niespodziewane konsekwencje negatywne np. w przypadku awarii budynku, spraw o odszkodowanie itp.

7. Wykonywanie maszynowe to równe połacie dachowe.

Elementy więźby nie są wycinane ręcznymi narzędziami ale za pomocą specjalistycznych pił, zwykle sterowanymi komputerowo. Dokładność poszczególnych części konstrukcje zapewnia równe połacie dachowe do pokrycia.

8. Strych w poddaszu.

Wiązary prefabrykowane pozwalają uzyskać w przestrzeni poddasza przestrzeń na pożyteczne pomieszczenie gospodarcze – strych. Wejście do tego składu można zapewnić z korytarza lub garażu za pomocą prefabrykowanych schodów (np. znanej polskiej firmy FAKRO).

9. Mała ilość odpadów.

Projekty przygotowywane są komputerowo, dzięki temu można dokonać zmniejszenia ilości drewna przeznaczonego do prac.

10. Nowoczesne konstrukcje.

Za sprawą wiązarów dachowych można zrealizować takie projekty, których nie można było wykonać metodą tradycyjną.

11. Uniwersalne zastosowanie.

Wiązary można przygotować w różnych kształtach i wielkościach odpowiadających różnym wymaganiom projektowym.


Produkcja więźby dachowej w sposób przemysłowy to całkiem nowa jakość w stosunku do wykonywania jej ręcznie na placu budowy.

Podstawowe różnice:

Więźba z fabryki

Więźba wykonywana na placu budowy

Wysokiej jakości materiał

Fabryka więźby posiada stałych sprawdzonych dostawców drewna lub sama prowadzi produkcję na własne potrzeby. Producent zatrudnia wykwalifikowanych klasyfikatorów tarcicy z państwowymi uprawnieniami.

Drewno nieznanej jakości

Tarcicę kupuje zwykle inwestor, który z reguły nie posiada ani doświadczenia ani wiedzy na ten temat. Wyposażenie zdecydowanej większości polskich tartaków nie pozwala na uzyskanie tarcicy wysokiej jakości.

Nadzór nad jakością

Producenci wiązarów posiadają prawo nadawania znaku „CE” na swoje wyroby i podlegają stałemu nadzorowi przez uprawnione instytucje (np. Instytut Techniki Budowlanej).

Cieśla – zawód zanikający

Brak jest w Polsce regulacji, które warunkowałyby wykonywanie więźby od np. posiadania dyplomu mistrza ciesielskiego. Coraz mniej jest fachowców w tej dziedzinie. Zwykle wiedza kierowników budów w zakresie konstrukcji drewnianych jest niewielka.

Szybki montaż na budowie

Montaż z przygotowanych elementów trwa krótko. Zwykle 1-2 dni. Gdy wiązar stanowi konstrukcję stropu równocześnie jest on już zamontowany.

Więźba spowalnia prace na budowie

W przeciwieństwie do szybkiego montażu wiązarów, montaż więźby i wykonanie stropów może trwać całe tygodnie.

Dokładność wymiarów precyzyjne maszyny

Specjalistyczne maszyny pozwalają na uzyskanie wysokiej dokładności i powtarzalności wymiarów. Dzięki temu uzyskuje się idealnie równe połacie dachowe do pokrycia.

Praca ręcznymi narzędziami na powietrzu

Drewno jest docinane na budowie za pomocą ręcznych narzędzi. W takiej sytuacji trudno jest uzyskać precyzję porównywalną z pracą pod dachem na nowoczesnych sprzęcie.

 

Stropy dla budownictwa pasywnego

Nowoczesne budownictwa stwarza coraz wyższe wymagania odnośnie energooszczędności. Współczesne domy nie tylko mają lepszą termoizolację lecz także posiadają więcej instalacji. Coraz częściej jest to system rekuperacji ciepła. Tworzy go sieć przewodów o znacznych średnicach biegnących do wszystkich pomieszczeń. W takim przypadku powstaje problem usytuowania instalacji w stropach.

Znakomitym rozwiązaniem tego zagadnienia jest system drewnianych belek stropowych„posi-joists” firmy MiTek Industries. Rozwiązanie  to opiera się na wykorzystaniu nowoczesnego łącznika będącego połączeniem metalowego krzyżulca oraz płytki kolczastej.

Takie belki pozwalają rozmieścić przewody o znacznych przekrojach. Nie ma potrzeby wiercenia a instalację można bez ograniczeń umieszczać przy podporach (często wygodnie jest poprowadzić przewody przy ścianach).

Belki stropowe „posi-joists” są lekkie i łatwe w montażu. Prace można wykonywać w minusowych temperaturach. Do montażu są dostępne wszelkie potrzebne okucia. Belki pozwalają uzyskać większe rozpiętości stropów niż standardowe stropy drewniane czy żelbetowe.


Transport wiązarów

Wiązary drewniane, wyprodukowane w zamkniętych pomieszczeniach typu hale produkcyjne, należy bezpiecznie załadować, przetransportować i zamontować na docelowej konstrukcji.

Wykonane w zakładzie produkcyjnym gotowe wiązary dachowe, są zazwyczaj solidnie łączone w pakiety i ściągane taśmą stalową lub plastikową w celu wygodnego operowania nimi. Łączenie taśmami bindującymi zabezpiecza wiązary przed wykrzywieniem się i minimalizuje ryzyko uszkodzenia podczas składowania i dostaw.

Zostają załadowane w zakładzie na samochody z przyczepami lub dłużyce, stąd istotną rolą jest zapewnienie, iż dany zestaw samochodowy będzie w stanie dotrzeć z wiązarami na plac budowy oraz miał możliwość swobodnego manewrowania. Producent zwykle transportuje wiązary pionowo na stojakach lub poziomo dla uniknięcia bocznego wykrzywienia.


Przykładowe sposoby transportowania wiązarów

Wiązary, które wraz ze środkiem transportu przekraczają standardowe wymiary lub masę pozwalającą na prawne poruszanie się po drogach, można przewieść za pomocą transportu ponadgabarytowego, dla którego wymagane są odpowiednie zezwolenia.

Tego rodzaju wiązary dają tak projektantom jak i inwestorom nowe możliwości. Wiążę się one, między innymi z faktem, że prefabrykowane wiązary dachowe pozwalają osiągać znaczne rozpiętości bez podpory – do 30 metrów. Ta zaleta nowoczesnego ciesielstwa ma znaczenie nie tylko przy dużych obiektach, ale i w budownictwie mieszkaniowym.


Wiązary dachowe Radom

BST HOUSE Sp. z o.o.
Zenonów 45B
26-624 Kowala-Stępocina k. Radomia

tel. 48 381 51 00
kom. +48 692 904 336

https://bsthouse.pl/
wiazary@bsthouse.pl